The Shnurman Visual Arts Contest

The annual Meyer and Frances Shnurman Visual Arts Contest theme is “Imagery and Expression: A Visual Response to the Holocaust.” The contest is open to students in grades 7-12 in the Greater Quad City area. Deadline for submission is March 1, 2021. See contest guidelines below.

2021 Contest Guidelines: The Shnurman Visual Arts Contest Rules 2021
Shnurman Biography: Bios Meyer and Frances Shnurman
Flyer: Essay and Art Flyer 2021
2021 Holocaust Art Contest rules.updated

2021 Visual Arts Winners:

1st Place: Grace Peterson, 7th grade, Creative Arts Academy of the Quad Cities
“Peggy Taylor’s Assassination”

2nd Place: Ella Strader, 8th grade, Creative Arts Academy of the Quad Cities
“Maty Anitek (Little Angel)”

3rd Place: Aviel Ramsey, 12th grade, Rockridge High School
“The Blood on his Hands”

Honorable Mentions:
Gael Chenus, 8th grade, Creative Arts Academy of the Quad Cities
“It Only Takes One”

Johnise Thorson, 7th grade, Creative Arts Academy of the Quad Cities
“Despair”

 

2020 Visual Arts Winners:

1st Place –  Ella Strader “Look for the Helpers” – 7th Grade, Creative Arts Academy, Davenport, Iowa
Nominating teacher: Heidi Hernandez
 
2nd PlaceMegan Cornwell “Air That Kills” – 12th Grade,  Rockridge High School, Taylor Ridge, Illinois
Nominating teacher: Kayla Ulfig
 
3rd PlaceSophia Clifton “Painful Remembrance” – 7th Grade, Geneseo Middle School, Geneseo, Illinois
Nominating teacher:  Logan Hamilton

  

Honorable Mention

Rhett Bliss “Tears from the Prosecuted” – 10th Grade, Mercer County High School, Aledo, Illinois;  Sulymar Morales-Espinosa “The Safety Wall” – 6th Grade, Creative Arts Academy, Davenport, Iowa;  Alexys Scheeper “Free Like a Butterfly” – 9th Grade, Central DeWitt High School, DeWitt, Iowa;  Mwenyemali Djuma “Lost Innocence in a World of Destruction” – 7th Grade, Washington Junior High, Rock Island, Illinois;   Miles Showalter  “Grief” – 9th Grade, Mercer County High School, Aledo, Illinois;   Gael Chenus  “Hope Among Darkness” – 7th Grade, Creative Arts Academy, Davenport, Iowa;   Hope Bauer  “Looking In….Reaching Out” – 11th Grade, Bettendorf, High School, Bettendorf, Iowa;   Benjamin Maas  “The Jewish Star” – 9th Grade, Home Schooled

2019 Winners:

1st Place: Veronica Macias– “Hands of Holocaust”
8th Grade, Creative Arts Academy, Davenport        Nominating teacher: Heidi Hernandez

2nd Place:
Lamam Hanifayeva–  “DON’T”

 

12th Grade,  Mercer County High School, Aledo, Illinois       Nominating teacher: Tara Guidinger

3rd Place:
Marley Nees -“Humans Not Numbers”
8th Grade, Sudlow Intermediate School, Davenport      Nominating teacher:  Heidi Hernandez
 
Honorable Mention
Kayla Santiago-“Portrait of Auschwitz Children Survivors”
10th Grade, Home Schooled

Jacqueline Vernon-“Villainy”
8th Grade, Sudlow Intermediate School, Davenport
Anna Stivers-“The Identity Through Her Eyes”
9th Grade, Morning Star Academy, Long Grove, Iowa
 
Abigail Stivers-“A Second Generation Survivor”
11th Grade, Morning Star Academy, Long Grove, Iowa
 
 
2018 Winners:

   

1st Place – Sophia Dahm from Pleasant Valley High School – 11th grade – whose artwork is entitled “Wings of Hope.” Nominating teacher is Pat Bereskin from Bereskin Art Gallery & Academy.
2nd Place –
Anna Stivers from Morning Star Academy – 9th grade – whose artwork is entitled “Striped Pajamas.” Nominating teacher is Pam Rohde.
3rd Place –
Lauren McIntosh from Morning Star Academy – 9th grade – whose artwork is entitled “Captive.” Nominating teacher is Pam Rohde.
Honorable Mention –
Destiny Dixon from Davenport Creative Arts Academy – 7th grade – whose artwork is entitled “Trapped in Trepidation.”
Jozlynn Ellis from Davenport Creative Arts Academy – 8th grade – whose artwork is entitled “Judgmental Eyes.”
Abigail Stivers from Morning Star Academy – 10th grade – whose artwork is entitled “The Look.”
Lauren Wilcox from Quad City Christian School – 12th grade – whose artwork is entitled “A Helping Hand.”

2017 Winners:

   

1st Place – Faith Mutum from Rock Island High School whose painting is entitled “Deliver Us From Evil.” Nominating teacher is Adrianna Corbey-Winn.
2nd Place –
Agata Burzunska from Rock Island High School whose collage is entitled “Captive.” Agata is a foreign exchange student from Poland. Nominating teacher is Adrianna Corbey-Winn.
3rd Place –
Sophie Utsinger from Bettendorf Middle School whose drawing is entitled “Yearning to Fly.”

2016 Winners:

Artcontest

1st Place – Madison McKenzie – Moline High School – 12th grade – Lost Faces, Sculpture
2nd Place – Amy Van Fossen – Homeschooled, Bettendorf – 12th grade – Shadows of the Past, Drawing
3rd Place – Wyeth Platt & Makayla Smith – Creative Art Academy

2015 Winner:
1st Place – Kylie Welch – Walcott Intermediate – 7th grade – A Single Candle, Painting