Shnurman Visual Arts Contest

The annual Meyer and Frances Shnurman Visual Arts Contest theme is “Imagery and Expression: A Visual Response to the Holocaust.” The contest is open to students in grades 6-12 in the Greater Quad City area. Deadline for submission is March 1 (annually). See contest guidelines below.

Shnurman Biography: Bios Meyer and Frances Shnurman

Guidelines & Entry Form:  2024 Holocaust Art Contest rules.updated (1)

Congratulations to all students who entered the 2023 Meyer and Frances Shnurman Holocaust Visual Arts Contest. We appreciate the teachers who have encouraged their students to learn about the Holocaust and the lessons learned, and then create artwork based on what they have learned.

2023 Visual Arts Winners:

FIRST PLACE: Noah F. – “The Forgotten Suitcase” – 6th grade, Orion Middle School, Orion, IL; Sponsoring/Nominating Teacher: Emily Walker

SECOND PLACE: Kinsley L. – “Star of David” – 6th grade, Orion Middle School, Orion, IL; Sponsoring/Nominating Teacher: Emily Walker

THIRD PLACE: Isabella M. – “The Rock Viewpoint” – 6th grade, Orion Middle School, Orion, IL; Sponsoring/Nominating Teacher: Emily Walker

2022 Visual Arts Winners:

1st Place: Seryanna C. (8th grade), Creative Arts Academy of the Quad Cities – “Chaos in Color”
2nd Place: Aly P. (7th grade), Creative Arts Academy of the Quad Cities – “Millions”
3rd Place: Levi T. (10th grade) and Yosef T. (9th grade), Homeschooled – “The Sixth Bridge”

2021 Visual Arts Winners:

1st Place: Grace P., 7th grade, Creative Arts Academy of the Quad Cities
“Peggy Taylor’s Assassination”

2nd Place: Ella S., 8th grade, Creative Arts Academy of the Quad Cities
“Maty Anitek (Little Angel)”

3rd Place: Aviel R., 12th grade, Rockridge High School
“The Blood on his Hands”

Honorable Mentions:
Gael C., 8th grade, Creative Arts Academy of the Quad Cities, “It Only Takes One”; Johnise T., 7th grade, Creative Arts Academy of the Quad Cities, “Despair”

2020 Visual Arts Winners:

1st Place –  Ella S. – “Look for the Helpers” – 7th Grade, Creative Arts Academy, Davenport, Iowa; Nominating teacher: Heidi Hernandez
  
 
2nd Place – Megan C. – Air That Kills” – 12th Grade, Rockridge High School, Taylor Ridge, Illinois; Nominating teacher: Kayla Ulfig
  
 
3rd Place – Sophia C.- “Painful Remembrance” – 7th Grade, Geneseo Middle School, Geneseo, Illinois; Nominating teacher:  Logan Hamilton

  

Honorable Mention –
Rhett B. “Tears from the Prosecuted” – 10th Grade, Mercer County High School, Aledo, Illinois
Sulymar M. “The Safety Wall” – 6th Grade, Creative Arts Academy, Davenport, Iowa
Alexys S. “Free Like a Butterfly” – 9th Grade, Central DeWitt High School, DeWitt, Iowa
Mwenyemali D. “Lost Innocence in a World of Destruction” – 7th Grade, Washington Junior High, Rock Island, Illinois
Miles S.  “Grief” – 9th Grade, Mercer County High School, Aledo, Illinois
Gael C.  “Hope Among Darkness” – 7th Grade, Creative Arts Academy, Davenport, Iowa   
Hope B.  “Looking In….Reaching Out” – 11th Grade, Bettendorf, High School, Bettendorf, Iowa
Benjamin M.  “The Jewish Star” – 9th Grade, Home Schooled

2019 Winners:

1st Place: Veronica M. “Hands of Holocaust” – 8th Grade, Creative Arts Academy, Davenport; Nominating teacher: Heidi Hernandez

2nd Place:
Lamam H. –  “DON’T” – 12th Grade,  Mercer County HS, Aledo, Illinois; Nominating teacher: Tara Guidinger

3rd Place:
Marley N. –“Humans Not Numbers” – 8th Grade, Sudlow Intermediate School, Davenport; Nominating teacher:  Heidi Hernandez
 
Honorable Mention –
Kayla S.“Portrait of Auschwitz Children Survivors”10th Grade, Home Schooled
Jacqueline V.“Villainy” – 8th Grade, Sudlow Intermediate School, Davenport
Anna S.-“The Identity Through Her Eyes” – 9th Grade, Morning Star Academy, Long Grove, Iowa
Abigail S.“A Second Generation Survivor”11th Grade, Morning Star Academy, Long Grove, Iowa
 
2018 Winners:

   

1st Place – Sophia D. from Pleasant Valley High School – 11th grade – “Wings of Hope.” Nominating teacher Pat Bereskin from Bereskin Art Gallery & Academy.
2nd Place –
Anna S. from Morning Star Academy – 9th grade – “Striped Pajamas.” Nominating teacher Pam Rohde.
3rd Place –
Lauren M. from Morning Star Academy – 9th grade – “Captive.” Nominating teacher Pam Rohde.
Honorable Mention –
Destiny D. from Davenport Creative Arts Academy – 7th grade – “Trapped in Trepidation.”
Jozlynn E. from Davenport Creative Arts Academy – 8th grade – “Judgmental Eyes.”
Abigail S. from Morning Star Academy – 10th grade – “The Look.”
Lauren W. from Quad City Christian School – 12th grade – “A Helping Hand.”

2017 Winners:

   

1st Place – Faith M. from Rock Island High School – Deliver Us From Evil, Painting. Nominating teacher Adrianna C..
2nd Place –
Agata B. from Rock Island High School – Captive, Collage. Agata is a foreign exchange student from Poland. Nominating teacher Adrianna Corbey-Winn.
3rd Place –
Sophie U. from Bettendorf Middle School –Yearning to Fly, Drawing.

2016 Winners:

Artcontest 

1st Place – Madison M. – Moline High School – 12th grade – Lost Faces, Sculpture
2nd Place – Amy V. – Homeschooled, Bettendorf – 12th grade – Shadows of the Past, Drawing
3rd Place – Wyeth P. & Makayla S. – Creative Arts Academy

2015 Winner:


1st Place – Kylie W. – Walcott Intermediate – 7th grade – A Single Candle, Painting